کافه بورس

آموزش و تحلیل بورس تهران

کافه بورس

آموزش و تحلیل بورس تهران

نرم افزار مدیریت سبد سهام بان

سازمان بورس اوراق بهادار شرکت بورس اوراق بهادار تهران شرکت بورس کالا شرکت بورس انرژی شرکت فرابورس ایران پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران مدیریت فناوری بورس تهران سیستم جامع اطلاع رسانی ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار مرکز پردازش اطلاعات مالی مرکز مالی ایران کانون نهادهای سرمایه گذاری

محصولات کافه بورس تحلیل سهام آموزش های چندرسانه ای نرم افزار های بورس پرسش و پاسخ

دسترسی سریع

تمدید اعتبار کد فعالسازی نرم افزار سهام بان

نرم افزار مدیریت سبد سهام بان

نرم افزار هوشمند مدیریت سبد سهام بان

بورس، طلا، دلار، بازی با سرمایه

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۱۱:۲۴ ب.ظ

در دوره زمانی سه هفته گذشته شاخص بورس تهران 5 هزار واحد کاهش یافته و زیان 10 درصدی را برای سهامداران به همراه داشته است. این جریان سبب شده تا ارزش دارایی های 6 میلیون سرمایه گذار بورس کشور کاهش یابد و از میزان اشتیاق برای سرمایه گذاری مجدد در این بازار کاسته شود.

برهمین اساس بازار سرمایه درحالی که تا مدتی قبل به عنوان یکی از اهداف اولیه سرمایه گذاری به شمار می آمد، از لیست سرمایه گذاران خرد خارج شد چراکه ریسک سرمایه گذاری در این بازار به شدت افزایش یافته است. در چنین شرایطی تنها بازارهای پیش روی سرمایه گذاران خرد به طلا، سکه و ارز محدود می ماند.

بررسی ها نشان می دهد طی ماه های گذشته قیمت طلا در بازارهای جهانی به کمترین میزان طی 4 سال گذشته رسیده است. همچنین پیش بینی سایت کیتکو نیز نشان می دهد بهای متوسط طلا در سال 2015 بیش از 1140 دلار برای هر اونس نخواهد بود. در چنین شرایطی سرمایه گذاران با بازاری مواجه می شوند که پیش بینی اصلی در مورد آن نزولی است. گزارش های اتحادیه طلا نیز تایید می کند طی شش ماه گذشته میزان خرید و فروش طلا و سکه در بازار حداقل 20 درصد کاهش یافته است. آخرین گزارش کیتکو نشان می دهد بهای طلا طی یک ماه 5 درصد رشد داشته ولی چنین افزایش قیمتی چندان پایدار نیست. همین سایت در تحلیل هفته جاری قیمت طلا روند نزولی را پیش بینی کرده است.

برهمین اساس تحلیل ها نشان می دهد، بازار طلا از روزهای مطمئن سال های گذشته فاصله گرفته است و به همین دلیل امید چندانی به آینده سرمایه گذاری در این بازار نمی توان داشت. بررسی ها نیز نشان می​دهد با توجه به پیش بینی سازمان ملل در مورد افزایش رشد اقتصادی جهان در سال 2015، قیمت طلا در سال آینده میلادی روند کاهشی خواهد داشت. برهمین اساس حضور سرمایه گذاران در بازار طلا نمی تواند، فضای مناسبی برای سودآوری باشد.

درحال حاضر یکی از اصلی ترین نگرانی ها در مورد آینده قیمت دلار، به تصمیم گیری های دولت مربوط است. طی یک هفته گذشته شایعاتی در برخی محافل خبری نقل شده که نشان می دهد سال آینده دولت از طریق افزایش قیمت دلار، قصد جبران کسری بودجه را دارد. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به صراحت این ادعا را رد کرده است. سعید لیلاز تحلیلگر اقتصادی نیز اعتقاد دارد:« امیدوارم که با اعمال انضباط مالی که دولت قویا آن را در پیش گرفته است با کسری بودجه مواجه نشویم. به نظر من حتی کسری بودجه تا سقف 30 هزار میلیارد تومان که معادل 3 درصد سهم تولید ناخالص داخلی می شود، رقم وحشتناکی نخواهد بود. کسری بودجه اگر صرف هزینه های عمرانی شود قابل تحمل است. گرچه همان اثرات تورمی را دارد اما قابل تحمل است زیرا حکم مالیات ملی برای بازسازی را پیدا می کند. اما اگر شما کسری بودجه ایجاد کنید و این هزینه ها را صرف بودجه جاری کشور کنید، حکم دزدی ملی را به خود می گیرد. فکر می کنم باید منتظر باشیم تا انقباضی بودن این لایحه و اعمال انضباط شدید پولی و مالی تکان ها و شوک‌هایش را به طبقات اجتماعی و بخش های اقتصاد ایران وارد کند.

دولت اگر قرار بود با بازی با نرخ ارز کسری بودجه اش را پوشش دهد، باید نرخ دلار در بودجه را به 3200 می رساند. هرچند فشاری که به اقتصاد ایران وارد می شود و عمدتا ناشی از مشکلات ۸8 سال گذشته است برای دولت چاره ای جز این باقی نگذاشته است.» در صورتی که گزینه تامین کسری بودجه از طریق افزایش قیمت ارز از دستور کار دولت خارج شود، بهای متوسط دلار طی سال آینده و بدون توجه به مذاکرات هسته ای بین 3 هزار و 200 تومان تا 3 هزار و 300 تومان در نوسان خواهد بود. گزارش های رسمی نیز نشان می دهد دولت از طریق فروش خدمت سربازی و تامین منابع مالی 35 هزار میلیارد تومانی قصد جبران کسری بودجه را دارد. در چنین شرایطی دولت با توجه به جو روانی حاکم برجامعه مانع از رشد قیمت دلار خواهد شد. این تحلیل ها نشان می دهد طی ماه های آینده و سال آینده ترمز دلار روی مرز 3 هزار و 300 تومان کشیده می شود.
  • ۹۳/۰۹/۲۴

منبع : آفتاب

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی